RE/MAX GOLD

Rozpocznik swoją karierę w RE/MAX!

Blog

W jaki sposób rozpocząć karierę agenta nieruchomości?


img

Do roku 2014 agent nieruchomości należał do grona zawodów prestiżowych. Aby świadczyć tego typu usługi, niezbędne było wykształcenie kierunkowe, a także państwowa licencja uprawniająca do wykonywania zawodu. Dzisiaj, każdy może zostać pośrednikiem nieruchomości, ale biorąc pod uwagę konkurencję, nie jest to zadanie łatwe. Postanowiliśmy sprawdzić, co stanowi najsilniejsze atuty w rękawie osoby aplikującej na to stanowisko.

JAKIE STUDIA SĄ NAJLEPSZE DLA PRZYSZŁEGO AGENTA NIERUCHOMOŚCI?

Dzisiaj, wykształcenie wyższe nie jest wymogiem potrzebnym do świadczenia usług pośrednika nieruchomości w Katowicach. Jeśli jednak chcemy szybko znaleźć zatrudnienie, niewątpliwie warto posiadać odpowiedni dyplom. Najlepiej sprawdzi się prawo lub ekonomia. Osoby z analitycznym umysłem mogą również postawić na budownictwo. Choć agencje nieruchomości zwracają większą uwagę na doświadczenie zawodowe, wykształcenie wyższe często jest traktowane jako jeden ze standardów przy rekrutacji nowych pracowników.

Jeśli chodzi o wykształcenie kierunkowe, zawsze możemy wybrać się na studia podyplomowe w zakresie zarządzania nieruchomościami. Na rynku nie brakuje również kursów, które pozwalają poszerzyć swoje kompetencje. Warto zaznaczyć, że biura nieruchomości szczególnie miło odbierają właśnie dyplomy i certyfikaty świadczące o praktycznych umiejętnościach.

POŻĄDANE CECHY OSOBOWOŚCI U POŚREDNIKA

Nie wszystkie umiejętności można nabyć na szkoleniach oraz kursach. Niektóre cechy i predyspozycje są wrodzone. Przykładem może być chociażby ekstrawersja, czyli otwartość i towarzyskość. Poza doskonałą znajomością rynku nieruchomości, pośrednik musi również dobrze czuć się w pracy z ludźmi. Oczywiście istnieją kursy, które pozwalają poszerzać techniki budowania relacji, niemniej jednak, nasze naturalne nastawienie jest równie istotne.

Praca agenta nieruchomości nie jest dla każdego także ze względu na nieregularne godziny pracy. Pośrednik musi stale monitorować domy na sprzedaż oraz współpracować z jak najszerszym gronem klientów. To wymaga mobilności nawet w późnych godzinach wieczornych. Agent nieruchomości musi być ambity oraz nastawiony na ciągły rozwój. Tylko w ten sposób może stale poszerzać swoje kompetencje zawodowe.

OBSERWACJA RYNKU I ŚLEDZENIE PRZEPISÓW PRAWNYCH

Nawet najlepszy agent musi co jakiś czas zaliczać kolejne szkolenia dokształcające. Całkiem niedawno w życie weszły przepisy RODO, które nałożyły nowe obowiązki na zawody stale pracujące z klientami. Przepisy prawne co jakiś czas lubią się zmieniać, a osoba prowadząca pośredniczący wynajem mieszkania w Katowicach musi być na bieżąco z takimi zmianami.

Praca agenta nieruchomości to także ciekawość świata i bycie na bieżąco z rynkiem. Pośrednik powinien wiedzieć, jak prezentuje się aktualna sytuacja na rynku oraz jak mogą zmieniać się ceny w kolejnych latach. Trzeba dobrze poznać zarówno nowe nieruchomości, jak również rynek pierwotny w Katowicach. Merytoryczna wiedza i przygotowanie pozwalają zrobić dobre wrażenie na kliencie i zyskać jego zaufanie już przy pierwszym spotkaniu.

Autor - Marta Kulawik

Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji – z korzyścią dla Klienta.