RE/MAX GOLD

Rozpocznik swoją karierę w RE/MAX!

Blog

Kto sprawdza się lepiej w roli agenta - kobieta czy mężczyzna?


img

Praca agenta nieruchomości wymaga wielu różnych predyspozycji. Jak wiadomo kobiety i mężczyźni znacząco różnią się od siebie. Nie ma jednego schematu określającego obie płcie, jednak biorąc pod uwagę różne czynniki, można wysnuć pewne wnioski.

Między kobietą a mężczyzną występują niewielkie różnice w budowie mózgu. Jakie ma to znaczenie? Mężczyźni zazwyczaj mają wyższe zdolności przestrzenne. Zdarza się tak, że lepiej radzą sobie w odczytywaniu map niż kobiety. Nie ma na to jednak reguły, czasem bywa zupełnie odwrotnie. W pośrednictwie nieruchomości ma to znaczenie w odniesieniu do czasu, jaki należy poświęcić, aby znaleźć właściwy adres nieruchomości. Ponadto mężczyźni zdecydowanie lepiej radzą sobie z matematyką, dzięki czemu nie mają problemów z wyliczeniami i analizami potrzebnymi w bieżącej pracy pośrednika. Mężczyźni pamiętają głównie o sytuacjach, powiązanych w logiczną całość, bez zwracania uwagi na szczegóły. To może być sporym utrudnieniem w pracy agenta. Są bardziej agresywni, co nie jest pożądane szczególnie podczas negocjacji. Z drugiej strony kontrolowana agresja, może pomóc w osiąganiu wyznaczonych celów i większej motywacji do działania.

Kobiety mają większe umiejętności werbalne, które są bardzo ważne w komunikacji z klientami i współpracownikami. Do tego są bardziej spostrzegawcze i są w stanie szybko reagować na różne bodźce. Dzięki temu w szybki sposób pozyskują nowe oferty nieruchomości do portfolio, a współpraca z klientami jest bardziej owocna. Mają jeszcze zdolność do zapamiętywania większej ilości nieistotnych, przypadkowych informacji, które potrafią użyć w innej sytuacji. Właśnie umiejętność wiązania faktów bardzo sprawdza się w roli agentki. W kontaktach z klientami ważne są umiejętności analizy mowy ciała i intuicja, w których kobiety są mistrzyniami. Pozwalają na dostosowanie się do sytuacji klienta i zaspokojenie jego mieszkaniowych potrzeb, szczególnie w sytuacjach, kiedy klient ma problem z wyrażaniem myśli lub jest w trudnej sytuacji życiowej.

Odmienny jest styl wychowywania chłopców i dziewczynek, co nie jest bez znaczenia w przyszłym życiu zawodowym. U dziewczynek ceni się altruizm, u chłopców niezależność. Jedna i druga cecha ma ogromne znaczenie w pracy pośrednika nieruchomości. W kwestii wyglądu agenta nie bez znaczenia jest estetyka i nienaganny wygląd i ubiór. Zarówno Pani i Panowie dbają o siebie, rozumiejąc, że ma to znaczenie w kontaktach biznesowych.

Niestety w Polsce kobiety mają jeszcze niższą pozycję zawodową i mniej zarabiają niż mężczyźni. Jednak tendencja jest z korzyścią dla kobiet i wkrótce te różnice powinny się wyrównać. Przez to kobiety mają czasem trudność w relacjach z zespołem, a czasem nawet klientami. Nie jest im poświęcana wystarczająca atencja, na jaką zasługują. Czasem kobiety są same sobie winne, co wynika z braku motywacji do rozwoju zawodowego.

Istotną kwestią w relacjach agentów z klientami jest styl porozumiewania się. Mężczyźni skupiają się na faktach i liczbach, a kobiety są bardziej empatyczne i dbają o atmosferę. W zależności od sytuacji każda z tych predyspozycji może mieć wpływ na końcowe ustalenia. Szczególnie te cechy są ważne podczas prezentacji nieruchomości. Biorąc pod uwagę, że kobietom bardzo zależy na relacjach i są nastawione na kontakt, wzbudzają większe zaufanie klientów. Mężczyźni, którzy są nastawieni na realizowanie zadań, szybciej i łatwiej osiągają zamierzone cele i doprowadzają do zakończenia transakcji.

Nie ma jednej odpowiedzi, kto lepiej radzi sobie w roli agenta nieruchomości. W zależności od sytuacji, w jednych kwestiach kobiety mają lepsze predyspozycje, w innych dziedzinach lepiej radzą sobie mężczyźni. Jedno jest pewne. Wiele zależy od indywidualnej motywacji, nastawienia na cele i chęci samorozwoju.

Autor - Marta Kulawik

Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji – z korzyścią dla Klienta.