RE/MAX GOLD

Rozpocznik swoją karierę w RE/MAX!

Blog

Idealny agent nieruchomości – jakie cechy i umiejętności są niezbędne w tej pracy?


img

Zawód ten wciąż owiany jest pewną tajemnicą. Na rynku funkcjonuje naprawdę wielu agentów nieruchomości, ale gdy przychodzi co do czego, czy potrafimy dokładnie powiedzieć, co leży w gestii takiej osoby. Postanowiliśmy prześwietlić ten zawód, w jaki sposób działają agencje nieruchomości w Katowicach, ile zarabia agent, jaka jest charakterystyka pracy typowa dla tego zawodu?

AGENT NIERUCHOMOŚCI – JAKIE SĄ JEGO OBOWIĄZKI?

Nieprzypadkowo synonimiczną nazwą tego zawodu jest pośrednik nieruchomości. Zadaniem tej osoby jest pośredniczenie pomiędzy stroną sprzedającą oraz kupującą, co pozwala usprawnić proces handlu lub najmu nieruchomości.

Zadaniem agenta jest ciągła analiza rynku, pozyskiwanie nowych klientów oraz oferowanie im ciekawych propozycji mieszkań lub domów do wynajęcia. Leży mu na sercu dobro klienta, ale jest bezpośrednio związany ze stroną sprzedającą. W końcu biuro nieruchomości w Katowicach płaci za każdą zrealizowaną transakcję, która zakończyła się zyskiem dewelopera lub kontrahenta.

CO JEST NAJWAŻNIEJSZE W ZAWODZIE POŚREDNIKA NIERUCHOMOŚCI?

Jako dwie absolutne podstawy możemy wymienić: rozeznanie na rynku nieruchomości, a także umiejętność nawiązywana pozytywnych relacji interpersonalnych. Głównym zadaniem agenta jest odpowiednie połączenie wybranej nieruchomości z indywidualnymi potrzebami klienta.

Pośrednik musi doskonale znać zarówno nowe nieruchomości, jak również rynek wtórny. Im większe zaplecze dostępnych mieszkań i domów, tym łatwiej znaleźć propozycję idealnie dostosowaną do oczekiwań klienta. Agent musi również znać podstawy prawa, które pozwolą mu zweryfikować status prawny wybranej nieruchomości.

DZIEŃ Z ŻYCIA AGENTA NIERUCHOMOŚCI

Nielimitowane godziny pracy. Pozostawanie w ciągłej gotowości. Mobilność. Te określenia idealnie pasują do zawodu agenta nieruchomości. Zacznijmy od porannego spotkania klientem. Pośrednik poznaje wstępne oczekiwana swojego klienta i tworzy w głowie wstępną bazę nieruchomości spełniających kryteria. Następnie, musi dokładnie sprawdzić mieszkania na sprzedaż. Jaki jest ich status prawny? Kto sprzedaje daną nieruchomość? Jakie przeszkody mogą pojawić się na drodze do zrealizowania transakcji?

Agent nieruchomości jest w ciągłym ruchu. Kursuje między klientami, a także nieruchomościami do sprawdzenia. Jeśli jest wolnym strzelcem i prowadzi własną firmę, musi również poświęcić czas na formalności związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. W związku z tym jest to zawód adresowany do osób lubiących ciekawe i aktywne życie, którym nie przeszkadzają nielimitowane i nietypowe godziny pracy.

ILE ZARABIA AGENT NIERUCHOMOŚCI?

To zależy oczywiście od wielu czynników. Głównym wyznacznikiem jest wartość mieszkania na sprzedaż. Pośrednikowi należy się określony procent prowizji od przeprowadzonej transakcji. Dokładne zarobki zależą zatem głównie od umiejętności, ale również od koniunktury na rynku nieruchomości. Średnia w wielu województwach oscyluje w granicy 3,000 PLN netto na miesiąc.

Autor - Marta Kulawik

Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji – z korzyścią dla Klienta.