RE/MAX GOLD

Rozpocznik swoją karierę w RE/MAX!

Blog

Chcesz zostać agentem nieruchomości? sprawdź, czy się nadajesz


img

Wydawać by się mogło, że agent nieruchomości komercyjnych to bardzo prosty zawód. Nic bardziej mylnego. Nie wystarczy być dobrym sprzedawcą, choć oczywiście to warunek konieczny. Jednak potrzeba czegoś więcej. Aby osiągnąć sukces w tym zawodzie, niezbędne są zarówno zdolności interpersonalne, jak dogłębna znajomość branży. Nie jest możliwe wejście w świat nieruchomości bez odpowiedniego przygotowania. Agent nieruchomości musi również być empatyczny, czuć potrzeby swojego Klienta, który oddaje w jego ręce bardzo odpowiedzialne zadanie. Może zabrzmi to bardzo patetycznie, ale… powierza mu swoje marzenia.

Zakup mieszkania w imieniu Klienta to nie jedyne wyzwanie, przed którym stoi agent nieruchomości. Do jego zadań należy również sprzedaż mieszkania, poprzedzona skonstruowaniem oferty (szczegółowego opisu wraz z profesjonalnymi zdjęciami).

Jeszcze do niedawna agent nieruchomości – aby móc praktykować zawód – musiał zdobyć wymaganą licencję i ukończyć specjalistyczny kurs (zakończony egzaminem). Dopiero, jeśli wynik był pozytywny, kandydat mógł wejść do elitarnego grona agentów nieruchomości, którzy znajdowali miejsce w rejestrze ministerialnym. Potencjalny Klient mógł w każdej chwili sprawdzić wszelkie informacje na temat agenta, jego numer licencji i wykształcenie. Jeśli znajdowałeś się w rejestrze, świadczyło to o dużym profesjonalizmie.

Obecnie – w myśl nowej ustawy deregulacyjnej – nie ma tak restrykcyjnych przepisów. Każdy może zostać agentem, o ile ma pewność, że poradzi sobie na rynku bez problemu. Tak naprawdę, jedyny dokument, który muszą przedstawić to potwierdzenie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w razie potencjalnych szkód podczas obrotu nieruchomościami.

Wbrew pozorom, nowa ustawa nie sprawiła, że nagle byliśmy świadkami ogromnego wysypu agentów nieruchomości. Aby pracować w tym fachu niezbędna jest rozległa wiedza branżowa, zatem większość osób, które zajmują się zawodowo nieruchomościami, ukończyli studia prawnicze bądź ekonomiczne.

Agent cały czas musi się doszkalać, bowiem inne agencje nieruchomości nie śpią. Konieczne jest nieustanne udoskonalanie umiejętności negocjacyjnych, interpersonalnych, spostrzegawczości i znakomitego kojarzenia faktów. Należy przygotowywać strategię elastycznie do zlecenia. Musimy nawiązywać kontakty z ludźmi, którzy wywodzą się z różnorodnych środowisk i zajmujących wielorakie funkcje. Do tego celu niezbędne okazują się ciągłe konferencje, szkolenia i spotkania.

W tym fachu nie przegrywasz. Wygrywasz albo się uczysz. Każda kolejna porażka przybliża nas do sukcesu. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy wyciągali słuszne wnioski, będąc zaangażowanym w każdą sprawę w równym stopniu, wielokrotnie pracując weekendami lub późnymi wieczorami. Bez poświęcania trudno o dobre wyniki.

Autor - Marta Kulawik

Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji – z korzyścią dla Klienta.