RE/MAX GOLD

Rozpocznik swoją karierę w RE/MAX!

Blog

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? cz. 1


img

Chcąc sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym, musimy liczyć się pewnymi utrudnieniami, a przynajmniej ze zwiększoną ilością formalności. Jednak nie jest to niemożliwe. W końcu to Ty jesteś właścicielem i masz prawo zrobić ze swoją nieruchomością, co zechcesz. Zanim jednak podejmiesz decyzję o sprzedaży, dowiedz się, co musisz zrobić, by transakcja zakończyła się powodzeniem i przyniosła Ci zysk.

Kupując mieszkanie na kredyt, bank zostaje wpisany do księgi wieczystej. Nie zmienia to jednak faktu, że to Ty pozostajesz właścicielem nieruchomości, możesz wiec ją w każdej chwili sprzedać. Zanim jednak to zrobisz, konieczne jest poinformowanie banku o swoich zamiarach.

ETAPY SPRZEDAŻY MIESZKANIA Z KREDYTEM

Pierwszym etapem, jak w każdej sprzedaży jest wystawienie ogłoszenia na odpowiednim portalu lub podjęcie współpracy z biurem nieruchomości, które wesprze Cię w znalezieniu kupca. Najlepiej już w ogłoszeniu poinformować o stanie prawnym mieszkania. W ten sposób unikniesz rozczarowania potencjalnych kupców i zaoszczędzisz sobie czasu na spotkaniach z osobami chcącymi kupić nieruchomość bez kredytu.

Kolejny krok to poinformowanie swojego banku o chęci sprzedaży nieruchomości. Zrób to w momencie, gdy już znajdziesz kupca. Wtedy bank wystawi CI zaświadczenie o tym, ile kredytu pozostało jeszcze do spłacenia. Na dokumencie muszą się koniecznie zaleźć również następujące informacje: dane kredytobiorcy, data udzielenia kredytu, wysokość finansowania, aktualne saldo, numer rachunku technicznego, prowizja za wcześniejszą spłatę oraz deklaracja wydania dokumentów pozwalająca na zwolnienie zabezpieczenia. Dzięki tym danym będziesz mógł ustalić satysfakcjonującą Ciebie cenę mieszkania.

Ważne jest, by sprawdzić, jaką opłatę pobiera bank za wcześniejszą spłatę kredytu. Nie zapomnij też o promesie – obietnicy banku, że po uzyskaniu przelewu od kupującego, zgodzi się na wykreślenie swojego wpisu z księgi wieczystej. W ten sposób wyklaruje się sytuacja prawna nieruchomości. Pamiętaj, że promesa ważna jest 30 dni od momentu wystawienia. Wato w tym czasie spisać z kupcem umowę przedwstępną. Nie potrzebujesz do tego wizyty u notariusza, możesz ją stworzyć samodzielnie.

Większość procedury sprzedaży mieszania jest już za nami. Pozostaje tylko finalizacja transakcji, które może być mniej lub bardziej skomplikowana w zależności od tego, czy kupujący także potrzebuje kredytu na zakup, czy jest w stanie zapłacić z góry całą kwotę. Te kwestie przedstawimy szczegółowo w drugiej części artykułu.

Autor - Marta Kulawik

Licencjonowany Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami. Dostarcza swoim Klientom sprawdzone informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł. Zawsze też reprezentuje tylko jedną stronę transakcji. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości poparta doświadczeniem na rynkach światowych, pozwala jej na kompleksową obsługę każdego rodzaju transakcji – z korzyścią dla Klienta.